युवक-युवती दुवैको सहमतिमा मात्रै खोल्न सकिने कण्डम बन्याे

एजेन्सी । एचआइभिहरुको अधिकारका लागि रहेका अर्जेन्टिनाका संघ-संस्थाहरुको अनुरोधपछि त्यहाँ श्रीमान-श्रीमती वा युवक-युवतीबीचको सहमतिमा मात्रै खोल्न सकिने कण्डम बनाएको छ । अर्जेन्टिनाका सेक्स सम्बन्धिका सामग्री बनाउने कम्पनी तुलिपनले यस्तो कण्डम बजारमा ल्याएको हो ।

अर्जेन्टिनामा १४.५ प्रतिशतले मात्रै दैनिक कण्डम प्रयाेग गर्ने गरेको द नेक्स्ट वेवले जनाएको छ । त्यहाँका ६५ प्रतिशत मान्छेहरुले कहिलेकाही मात्रै र २०.५प्रतिशतले कहिले पनि कण्डम प्रयोग नगर्ने गरेको बताइएको छ ।

‘Consent condom’ requires four hands to open package

स्मरणीय कुरा के भने यसअघि सन् २०१५ मा लण्डनका एक स्कुले बच्चाहरुले यौन सम्पर्कबाट सर्ने रोग लागेको महिलासँग यौन सम्पर्क हुन पुगेमा रंग फेर्ने कण्डमकाे आविश्कार गरेका थिए । ती कण्डमले सेक्सुअल्ली ट्रान्समिटेड डिजेज एसटीडी लागेका महिलाहरुसँग यौनसम्पर्क गर्दा रंग बदलेर यौन रोग लागेको कुरा थाहा हुन्छ ।

Image result for std detecting condom
दायान्याली अली, चिरग शाह, १४ वर्षका र मउज नवाज १३ वर्षकाले यस्तो आइडिया दिएका थिए । जसका कारण उनीहरुले टीनटेक अर्वाड (बालप्रविधि पुरस्कार) जितेका थिए । सो कण्डमले क्लामेडिया, हरपेस एचपीभी र सिफिल्स लागेको कुरा रंग फेरेर संकेत गर्छ । जसका लागि कण्डममा केही रसायन राखिन्छ । यो किसिमको कण्डमलाई एस टी आइ नाम दिइएको थियो । याे कण्डम छिटै बजारमा अाउने छ।

तुलिपन कम्पनीले बनाएको यो कण्डमको प्याकेट एकै पटक दुइ हातले चारठाउँमा दबाए मात्रै खुल्छ । कण्डमको प्याकेटमा ४ ठाँउ दिएका हुन्छन् जहाँ सँगै दुई जनाको हातले दबाए मात्रै खुल्नेछ । यो कण्डमलाई ‘कन्सेन्ट कण्डम’ नाम दिइएको छ ।

नेपालमा हाल स्वास्थ्य सेवा विभागले २०१७ मा गरेको अध्ययनअनुसार देशमा कुल जनसंख्याको आठ प्रतिशतले मात्रै कन्डमको प्रयोग गर्ने गरेको पाइएको छ । यसप्रतिको धारणा गलत रहन जाँदा यस्तो भएको विभागको दाबी छ ।

एचआईभी संक्रममित मध्ये ७७ प्रतिशतकाे कारण कन्डमबिनाको यौन सम्पर्कले हुने गरेको पाइएको छ । दम्पतीमा ४३ प्रतिशतले मात्रै परिवार नियोजनका आधुनिक साधन प्रयोग गरेको सन् २०१६ को तथ्यांकले देखाएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

error: Content is protected !!