भारतको भु-भाग हडप्न खोज्दै चीन, तनावग्रस्त बन्यो भारत

बेइजिङ । भारत र चीन बिच लामो समयदेखि सीमा विवाद चलिरहेको छ । पटकपटक वार्ता गरेर सीमा क्षेत्रमा भइरहेको विवादलाई सुल्झाउने प्रयास पनि वेलावेलामा भइरहेको छ । चीनसँग सीमाना जोडिएका राज्यहरुको केही भुभाग चीन तर्फ पर्ने दावी बेलाबेलमा चीन गरिरहेको हुन्छ । उत्ता पाकिस्तान र भारत बिच पनि सीमा विवाद कायमैं छ भारत र पाकिस्तान बिचको सीमाना विवादले बेलाबेलामा उग्र स्वरुप लिने गरेको छ ।

यस्तैं नेपाल र भारतका बिचमा पनि सीमा क्षेत्रको विवाद अझैंसम्म सुल्झेको छैन । भारतीय सीमा क्षेत्रमा वस्ने नेपालीहरुले सुत्दा नेपालमा सुतेपनि अर्कोदिन बिहानैं भारतीय हुने गरेको दुःखेसो समयसमयमा गरिरहेका हुन्छन । नेपाल सरकारको कमजोर सक्रियताको र खुला सीमानाका कारण भारतले सजिलैं प्रवेश पाएको सीमावासी नेपालीहरुको गुनासो रहेको छ ।

भारत र चीन बीचको सीमा विवादलाई तह लगाउन भारत र चीनका विचमा २१ औं वार्ता अर्को महिना हुने भएको छ । वार्ता कहाँ हुने भन्ने कुरा अहिलेसम्म टुङ्गो लाग्न सकेको छैन तर यो चीनको राजधानी भन्दा बाहिर हुने जनाइएको छ । यो वार्ता भारतीय भुमिमा भने हुनेछैन यो चीनमा नैं हुन्छ तर राजधानी बेइजिङ भन्दा बाहिर हुने चिनियाँ अधिकारीहरुले बताएका छन ।

राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार अजीत डोभाल र चिनियाँ राज्य काउन्सलर र विदेशमन्त्री वांग यीले चीनको वार्ता टोलीको नेतृत्व गर्नेछन । यो जानकारी यहाँ राम्ररी ज्ञात स्रोतहरु द्वारा दिइएको थियो। डोभल र वांगलाई २३ र २५ नोभेम्बर बीच सीमा वार्ताको लागि विशेष प्रतिनिधि नियुक्त गरिएको छ।

यो वांगका लागि वार्ताको पहिलो चरण हो, जसले यस वर्ष महासंघमा स्टेट काउन्सिलर यांग लाई प्रतिस्थापित गर्यो। स्रोतहरूले वार्ताको लागि मिति तय गरेको छ, तर स्थान अझै निर्णय हुन सकेको छैन । यो वार्ता बेइजिङको राजधानीभन्दा बाहिर हुने जनाइएको छ । विशेष संवाद दुई देशहरूद्वारा दिइएको छ, विशेष जोड दिइएको छ किनकि द्विपक्षीय सम्बन्धका सबै विषयहरू समावेश छन्, यसका साथै सीमा विवाद समाधान गर्न प्रयासहरू पनि हुनेछन्।

भारत चीनको सीमा विवादले ३४८८ किलोमिटरको वास्तविक लोकोमोटिव ९एलएसी० समावेश गर्दछ। चीन अरुणाचल प्रदेशलाई दक्षिणी तिब्बतको एक भाग बताउँदैं आएको छ । चीन बेलाबेलामा अत्याधुनिक हात हतियार सहित भारतीय सीमा क्षेत्रभित्र आउँने गरेको भारतले बेलाबेलामा आरोप लगाउने गरेको छ । चीनको बढ्दो प्रभाव भारतका लागि चिन्ताको विषय भएको छ । भारतीय सञ्चारमाध्यमको सहयोगमा

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

error: Content is protected !!