देशकै एकमात्र रबर उद्योग तीन वषदेखि बन्द

गोरखा – गोरखकाली रबर उद्योग चलाउने कि बन्द गर्ने भन्नेबारे अध्ययन गर्न सरकारले कार्यदल बनाउने भएको छ । एक साताभित्रै कार्यदल बनाइने र उसले दिने सुझावकै आधारमा थप निर्णय लिने उद्योग मन्त्रालयका अधिकारीहरुले बताएका छन् । २०७२ सालको भूकम्पयता उद्योग पूर्ण रुपमा बन्द छ ।

मजदुरहरुले ३४ महिनादेखिको तलब पाएका छैनन् । कि उद्योग चलाउनु पर्ने नभए आफूहरुलाई सम्मानजनक अवकाश दिनुपर्ने एकसुत्रीय माग सहित राजधानी पुगेका मजदुर नेताहरुलाई सरकारले कार्यदलको प्रतिवेदन पर्खन भनेको हो । उद्योग सचीव यामकुमारी खतिवडालाई भेटेर रबर उद्योगको वर्तमान अवस्था र सुधारका सम्भावनाबारे जानकारी गराएको मजदुर नेता धनपति न्यौपानेले बताउनुभयो ।

उनीहरुले दसैँअघि नै मजदुरको बाँकी तलब भुक्तानीको व्यवस्था मिलाउन पनि उद्योग मन्त्रालयको ध्यानाकर्षण गराएका छन् । ७२ सालमा उद्योग बन्द भएयता मजदुरले जम्मा ७ महिनाको मात्रै तलब पाएका छन् । २०७३ सालमा ४ महिना र ७४ मा ३ महिनाको तलब पाएको उद्योगका मजदुर गणेश राईले बताउनुभयो ।
उद्योगका २ सय ३८ मजदुर र कर्मचारीलाई बाँकी तलब दिनमात्रै झण्डै २५ करोड रुपैयाँ चाहिन्छ । ५५ वर्षको उमेरहदका कारण अनिवार्य अवकाश पाएका ४० जनालाई उपदानबापत ८ करोड रुपैयाँ दिन बाँकी रहेको मजदुरहरुले बताएका छन् ।

तलब र उपदानमा मात्रै ३३ करोड हाराहारी रकम चाहिने भए पनि सरकारले यसबारे केही बताएको छैन । तलब नपाउँदा दैनिक घरखर्च चलाउनै समस्या भएपछि केही मजदुरले वैकल्पिक काम थालेका छन् ।

बिहान ७ वजे उद्योगमा विद्युतीय मेशिनमा हाजिरी गरेपछि धेरैजसो मजदुर अन्तै काम गर्न जाने गरेको सिन्धुपाल्चोक घर भएका मजदुर थरिप्रसाद पौडेलले बताउनुभयो । बाहिरी जिल्लाबाट उद्योगमा काम गर्न आएकाहरुलाई बढी मर्का परेको उहाँको भनाई छ ।

उद्योग बन्द भएको ३ वर्षसम्म पनि सञ्चालनका विषयमा सरकारले ठोस कदम नचालेपछि ५ वटै मजदुर संगठनले एकसुत्रीय माग राखेर दबाबमूलक अभियान थालेका हुन् ।

उद्योग चलाउन नसक्ने भए बन्द गरेर कर्मचारीलाई अवकाश दिनुपर्ने उनीहरुको माग छ । देशलाई आर्थिक भार बोकाएर राख्नुभन्दा बन्द गर्नु राम्रो हुने विज्ञहरुले बताउने गरेका छन् ।

रबर उद्योग बन्द नै गर्दा पनि कर्मचारीका लागि मात्रै १ अर्ब २५ करोड रुपैयाँ दिनुपर्ने देखिएको छ । हालसम्मको तलबभत्ता, अवकाश पाएकाहरुको उपदान, सञ्चयकोष, जीवनबीमा, सञ्चित बिदा लगायत शीर्षकको रकम भुक्तानी गर्न त्यति रकम आवश्यक पर्ने देखिएको हो ।

कतिपय मजदुरले भने देशको एकमात्रै टायर उत्पादन कम्पनी भएकाले रबर उद्योग चलाउनु पर्ने बताएका छन् । अत्याधुनिक मेशिन र उपकरण प्रयोग गरेर टायर उत्पादन गर्ने हो भने विदेशी टायरको बजारसँग प्रतिस्पर्धा गर्न सकिने उनीहरुको भनाई छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

error: Content is protected !!