धादिङको गजुरीमा दुर्घटनाको कारण ‘तीव्र गति’

काठमाडौं : सरकारद्वारा गठित उच्चस्तरीय छानबिन समितिले केही दिनअघि ३३ जनाको ज्यान जाने गरी धादिङको गजुरीमा भएको बस दुर्घटनामा अत्यधिक गति, चालकको तनाव र साँघुरो सडक कारक रहेको औंल्याएको छ।

कात्तिक ११ मा राजविराजबाट काठमाडांै आइरहेको बस गजुरीमा दुर्घटना हुँदा ३३ जनाको मृत्यु भएपछि सरकारले गृह मन्त्रालयका सहसचिव डा. मानबहादुर विकको संयोजकत्वमा छानबिन समिति बनाएको थियो। समितिले दुर्घटनाको कारण औंल्याउँदै विभिन्न सुझावसहित प्रतिवेदन बुझाएको छ।

समिति सदस्य एवं गृह मन्त्रालयका उपसचिव शरदकुमार पोखरेलले आफूहरूले दुर्घटनाको कारण औंल्याउँदै दुर्घटना हुन नदिने उपाय र सुझावसहित सरकारलाई प्रतिवेदन बुझाएको जानकारी दिए। पोखरेलका अनुसार छानबिन टोलीले राजविराज, हेटौ‌डा, चितवन, पथलैयालगायत क्षेत्रको समेत निरीक्षण गर्नुका साथै दुर्घटनाका घाइते, सरोकारवाला, यातायात व्यवसायी, ट्राफिक प्रहरी, स्थानीय बासिन्दा, यातायात मजदुरसँग छलफल गरेर प्रतिवेदन तयार पारेको हो।
‘गाडीको तीव्र गति, चालकको तनाव र बाटोमा आवश्यक ट्राफिक चिह्न नभएकाले दुर्घटना भएको निष्कर्ष निकालेका छौ’, समिति सदस्य पोखरेलले भने। उनका अनुसार बाटो साँघुरो रहेको र बाटोमा कुनै पनि किसिमको ट्राफिक चिह्न नरहेकाले दुर्घटना भएको पाइएको छ।

काठमाडौंबाट हेटौंडा जाँदा र पुनः हेटौंडाबाट काठमाडौं फर्कनुपर्दा चालकले अत्यधिक तनाव महसुस गरेको गाडीका घाइते यात्रुले बताएको पोखरेलले जनाए। गाडी चालक सन्तोष चौधरी बेपत्ता छन्। छानबिन समितिले बिग्रिएको बाटो मर्मत गर्न नसक्ने सडक विभाग र घुमाउरो बाटोमा ट्राफिक चिह्न राख्न नसक्ने ट्राफिक प्रहरीलाई पनि दुर्घटनाको सहायक कारण औंल्याएको छ।

छानबिन समितिले आगामी दिनमा धादिङलगायत मुलुकका अन्य अप्ठ्यारो र भिरालो बाटोमा आवश्यकताअनुसार ट्राफिक चिह्न राख्नुपर्ने, चालकका लागि बीच बाटोमा रिफ्रेसमेन्ट सेन्टर राख्नुपर्ने, १० वर्षदेखि हेभी गाडीको लाइसेन्स नदिइएकोमा तुरुन्त प्रक्रियाअनुसार लाइसेन्स दिने व्यवस्था गर्नुपर्ने सुझाएको छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

error: Content is protected !!